Kobieta i ksiądz [01] Kobieta istota poślednia

 • Opublikowany 16 dni temu

  Langusta na palmie

  Trwanie: 32:49

  ​@Langusta na palmie #kobiety #kobietaiksiądz
  ________________________________________
  Zapraszamy na nową serię na languście, czyli rozmowy kobiety i księdza, czyli Agata Rujner i Adam Szustak OP. O różnych płaszczyznach relacji kobiet z Kościołem i na odwrót.
  zdjęcia i montaż: Marcin Jończyk
  dźwięk: Krzysztof Salawa
  Aby nas wesprzeć kliknij tu
  → patronite.pl/langustanapalmie
  → bit.ly/Subskrybuj_Languste
  ♡ Historie potłuczone
  Anchor → anchor.fm/langusta-na-palmie
  Spreaker → www.spreaker.com/show/historie-potluczone
  Spotify → spoti.fi/2NVIRHb
  Apple → apple.co/2ZIPQZv
  Google Podcasts → bit.ly/2OlBWH
  ♡ Pismo Święte:
  Anchor → anchor.fm/langusta-na-palmie
  Spreaker → www.spreaker.com/show/przeczytaj-pismo-swiete-z-langusta
  Spotify → spoti.fi/34nZwLr
  Apple → apple.co/33zdwCV
  Google Podcasts → bit.ly/3nmaZUc
  Zapraszamy na nowy portal :
  → www.dominikanie.pl
  Polecamy subskrypcje portalu na YT
  → plfree.info
  Można nas również znaleźć na Facebooku:
  dominikanie
  Więcej nagrań o. Adama znajdziesz na:
  → www.langustanapalmie.pl
  Można nas również znaleźć na Facebooku:
  LangustaNaPalmie
  Twitterze:
  LangustaPalmowa
  Instagramie:
  langustanapalmie
  Zapraszamy.

Elżbieta Stefańska
Elżbieta Stefańska

A przepraszam, czy pani Agata mówi o sobie, że jest chrześcijaninem czy chrześcijanką?

Godzinę temu
Maja Kawaliło
Maja Kawaliło

Fantastyczny pomysł na serię, z dużym zainteresowaniem czekam na kolejne odcinki : ) Bardzo w czas dla mnie ten temat.

12 godzin temu
Agata
Agata

Trudno pomyśleć o prezydentce, ministrze, chirurżce, ale np. nikt nie będzie się czepiał pielęgniarki, żeby mówiła o sobie "pielęgniarz". A przecież końcówka "ka" jest ta sama we wszystkich tych przypadkach. Zgodzę się, że sam sufiks jest trochę niefortunny, bo obsługuje również zdrobnienia. Może stąd taki społeczny opór przeciw feminatywom. Ale nie powinniśmy się ich bać. Język kształtuje nasze postrzeganie świata - dlatego również język trzeba ruszyć, żeby zacząć wyobrażać sobie kobiety w kolejnych miejscach przestrzeni publicznej. To się już dzieje - kiedyś nie do pomyślenia były "matematyczka" czy "uczona". Myślę, że promowanie feminatywów jest równościowe i etyczne. Ja rekomenduję;)

Dzień temu
Reziner
Reziner

Super!

Dzień temu
Klara Zaczkowska
Klara Zaczkowska

Ojcze Adamie, teraz uwaga: feminatywy są dla ojca tym, czym dla Żydów była "córka Abrahama". Bum! ;) Fajnie się zapowiada, może Agata czegoś ojca Adama nauczy ;) Jeśli chodzi o pytania o wiek kobiety, to ja tego nie odczytywałam na zasadzie "im starsza, tym mniej piękna", tylko "im młodsza, tym głupsza". A jeśli chodzi o pytanie o wagę, to myślę, że ważniejsze niż to, ile Agata waży, jest to, dlaczego to w ogóle jest istotne i dlaczego jest to takie ważne dla ojca Adama... ;) Bo ja myślę, że to nikogo nie interesuje, ile kto waży...

Dzień temu
Mateushinho
Mateushinho

Cos tego księdza zbyt bardzo ciągnie do tych kobiet.. Mówią że przypadków nie ma, są tylko znaki! Oby nie tym razem.

Dzień temu
Lucyna Slominska
Lucyna Slominska

Z tą szeroko-pojętą równością odczułam tu pewien zgrzyt: ksiądz zwraca się do pani Agaty po imieniu, ale pani Agata mówi - ojcze... Patriarchat pełną gębą :D Pozdrawiam serdecznie :)

2 dni temu
Sp33doEx
Sp33doEx

czekam na nowe odcinki na kanale Prawie Morały ;)

2 dni temu
Dominika Szubarga
Dominika Szubarga

Kobieto mam dla Ciebie męża!

2 dni temu
Jan Tester
Jan Tester

Pierwsza sprawa .... chrześcijanie powinni sobie mówić ... siostro, bracie ... wogóle po imieniu ... Jaro Kogut

2 dni temu
DJ Dom
DJ Dom

Świetna, mądra Kobieta i świetny, mądry Ojciec, ale dziękuję Agacie za spokój i mądrość w wypowiedziach, jako kobieta bardzo cieszę się, ze to Ona będzie gadać z Ojcem ;)

2 dni temu
DJ Dom
DJ Dom

Nie mogę słuchać tych feminatywow, kalecza uszy i prowadzą do śmieszności...te wszyskie ...lożki, ...tyczki, itp. Konserwa ze mnie ale jestem na nie.

2 dni temu
Karolina Kozak
Karolina Kozak

Piękna seria :) zapowiada się bardzo ciekawie. Spojrzenia z takiej perspektywy do tej pory brakowało.

2 dni temu
Kornelia Kopeć
Kornelia Kopeć

Może to jest drobnostka, ot, taki niepotrzebny komentarz, ale... UWIELBIAM wasze czołówki 😍😍 Każda seria ma dopieszczoną warstwę wizualną, dbałość o szczegóły, to jest cudne w swojej profesjonalności

3 dni temu
Dorota Trawczyńska
Dorota Trawczyńska

Zapowiada się świetny cykl 😀 Jestem pod wrażeniem ile piękna jest w tak naturalnej kobiecie, bez full make-up, bez ekstra stylizacji. Szczera, naturalna, niezwykle inteligentna. Moją uwagę zwróciło to, że o. Adam zwraca się po imieniu, a p. Agata nie. Czy jeśli dwie osób są dorosłe, to nie powinno być takich samych zasad, albo na Ty, albo per Pani/Ojcze...? 🤔 Zwróciłam na to uwagę, bo niejednokrotnie sama nie wiem jak się zwracać do drugiej dorosłej osoby.

3 dni temu
Anetta Huzar
Anetta Huzar

Agatko i Ojcze Adasiu dziękuję za piękną serię.Bardzo ciekawe tematy będziecie poruszać.Tylko napisy za szybko się pokazały i nie zdążyłam wszystkiego przeczytać....Z darem modlitwy Anetta 😇🙏👋

3 dni temu
Basia Aleksa
Basia Aleksa

Super pomysł takiej serii...i bardzo sympatyczna pani Agata , pięknie się wypowiada i wysławia :) Ojciec Adam trochę przestraszony :))

4 dni temu
Irena Godlijewska
Irena Godlijewska

Klassno! Dziękuję za odcinki.😉😊🙌🏻

4 dni temu
Alicja Kempisty
Alicja Kempisty

Serio przez pół odcinka heheszki z feminatywów? Myślicie, że tym właśnie żyją polskie katoliczki?

4 dni temu
Krzysztof Wolniakowski
Krzysztof Wolniakowski

Bardzo fajna seria i super że jest podobna do mocno stronniczych w swojej formie rozrywkowej nieco mimo poważnych spraw. Myślałem że Agata ma około 30 i w sumie byłem blisko. Bardzo fajna dziewczyna.

4 dni temu
Martyna Maruszak
Martyna Maruszak

ŚwiEEEtna czołówka hah

5 dni temu
Paulina Kowalczyk
Paulina Kowalczyk

Sędzina to żona sędziego. Kobieta sędzia to po prostu pani sędzia.

5 dni temu
Monika Pietruczuk
Monika Pietruczuk

Te pytania, o wiek i o wagę są bez sensu. Jakby to ile mamy lat albo ile ważymy nas w jakikolwiek sposób definiowało, albo coś o nas mówiło. Dla kobiet to jest trudne choćby ze względu na fakt, że ciągle jesteśmy oceniane i nigdy nie wiadomo dlaczego ktoś nas o to pyta. Czy to jest kwestia zainteresowań romantycznych - czy będziemy odpowiednim partnerem, merytorycznych - czy mamy odpowiednią wiedzę, porównawczych - bo baby w tym wieku to takie są... Dla mnie o ile jeszcze powiedzmy, ze pytanie o wiek mogę jakoś zrozumieć, o tyle pytanie o wagę, zwłaszcza gdy ktoś mnie widzi, uważam za przekroczenie granicy, bo moja waga w żaden sposób nie definiuje mnie ani jako człowieka ani jako kobiety.

5 dni temu
00oleander00
00oleander00

Te żeńskie odpowiedniki, które Ojciec wymienił w wywiadzie, mówiąc że brzmią dziwnie (np. gościni) brzmią tak, bo nie są powszechnie używane (co z resztą również zostało wspomniane w wywiadzie). Jeśliby się zastanowić, to wszystkie końcówki „ka” (policjantka, sprzątaczka, prawniczka) są śmieszniejsze, bo mogłyby równie dobrze oznaczać zdrobnienie. Bo przecież „ek” to zdrobnienia w rodzaju męskim (np. chleb - chlebek, dom - domek, itd.) Po prostu brzmią lepiej, bo są akceptowane. Psycholożka byłaby zatem „psychologą”, „muzyczka”... tutaj musielibyśmy znaleźć nowy odpowiednik bo „muzyka” już istnieje, a zdrobnienie „muzyczka” jest już używane w innym sensie. Myślę, że jeśliby pozwolić się temu zjawisku rozwinąć i kreatywnie podejść do sprawy, to każdy by się przyzwyczaił. W języku niemieckim na przykład sprawa jest dużo prostsza, bo to inna rodzina językowa, ale istnieją odpowiedniki żeńskie do każdego zawodu, poprzez dodanie końcówki „-in”. (Np. Politiker - Politikerin itd.) U nas sprawa się komplikuje, bo język polski jest dużo bogatszy jeśli chodzi o końcówki wyrazów, i często też te końcówki zmieniamy, zależnie od przypadku, który jest używany. Jeśliby się dobrze zastanowić, kreatywność z jaką Polacy zmieniają końcówki wyrazów zależnie od przypadków, jest ogromna (istnieją oczywiście reguły ale jest ich dość dużo). Odkryłam to sama po wielu latach bycia Polką, ucząc obcokrajowców polskiego :) Dlatego znalezienie odpowiedników żeńskich zawodów w języku polskim wydaje się być tak wielkim i dziwnym zadaniem. Uważam, że ma sens i uczyniłoby to nasz język jeszcze bogatszym. Oczywiście jeśli ludzie by te formy społecznie zaakceptowali, co wiąże się z głębszymi problemami jak rozumienie tej zmiany jako walka, przesadny feminizm, bezsens, śmieszność, głupota, itd. Pozdrawiam :)

5 dni temu
John C
John C

On mowi na ty do kobiety, ona mowi do niego "ojciec" to wyraz podleglosci tej pani ktora nie jest dosc asertywna. Powinni mowic sobie 'ty' po imieniu. I cale gadanie nie wypalilo po tym zwrocie - ty vs ojciec.

5 dni temu
Ale ksandra
Ale ksandra

Super Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków 😁

5 dni temu
Iwona Matuszewska
Iwona Matuszewska

A jednak ojcze Adamie! Czy to ważne ,ile mierzy i waży Agata? Gdyby była i wyższa i cięższa od ojca to co? To źle by się Was słuchało,oglądało,inaczej rozumiało?🤔

6 dni temu
Leśny
Leśny

Feminatywom zawdzięczamy najwspanialsze w języku polskim słowo "adiunktka", którego z wielką rozkoszą używam na uczelni w stosunku do właściwych osób

6 dni temu
radioaddicted
radioaddicted

eeee miałem kiedyś takie same "klapki" jak Ojciec A. ;-)

7 dni temu
Hanna
Hanna

Jaka fajna babka:)

7 dni temu
Katarzyna Makowska
Katarzyna Makowska

Czekam na więcej

7 dni temu
Stefania Samburska
Stefania Samburska

Ciekawa seria czyli można tak po prostu porozmawiać na równi bez nie potrzebnych słów.

7 dni temu
Anna NOWAKOWSKS
Anna NOWAKOWSKS

Zgadzam się z księdzem, mnie też na maksa denerwuje profesorka, gościni itd!!

8 dni temu
Bartosz Kurkowski
Bartosz Kurkowski

W kontekście jakichkolwiek cytatów znalezionych w Internecie, polecam nie rozpowszechniać bez sprawdzenia.. Tym bardziej to zaskakujące, że robią to osoby związane z Kościołem (bo mocno to sugeruje, że to prawdziwe i sprawdzone cytaty). Tymczasem wcale tak nie jest..: odnośnie cytatu Augustyna, w YT wpisać: "Czy święty Augustyn nienawidził kobiet? | Grafzero" (nie daję linka, bo komentarz może się nie pojawić z linkami.") Odnośnie św. Tomasza artykuł: "Czy kobieta to niewydarzony mężczyzna? Metafizyka płci z perspektywy Tomasza z Akwinu i dzisiejszej biologii" Dra Trepczyńskiego i Ishikawy. Pozdrawiam gorąco ;)

8 dni temu
Jacek Kłeczek
Jacek Kłeczek

Bardzo proszę o podanie źródeł tych cytatów: "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga" (Pseudo-Augustyn Langustownik) "Kobieta to zwierzęca niedoskonałość" (Pseudo-Tomasz Palmita)

8 dni temu
Anna Horodecka
Anna Horodecka

Pozdrawiam serdecznie Agatę - jestem teologiem biblijnym z doktoratem ale i faktycznie w tej dziedzinie podjąć jako laik i kobieta pracę jest trudne. Ekonomia dała więcej szans i tez mam kanał w którym zamieszczam swoje „głoszenie” - zapraszam zaintersowanych na Business Ethics albo na ekonomię rozwoju - wiele etycznych kwestii i ekonomia

8 dni temu
Racher Wichardson
Racher Wichardson

Ja ogólnie jestem przeciwny feminizacji, ale serio, żeby oczekiwać, że kobieta będzie zmywać tak z zasady tylko dlatego, że jest kobietą to nie jest nawet dla mnie seksizm czy szowinizm to jest totalny brak kultury! Jak coś takiego słyszę to aż mi się scyzoryk w kieszeni otwiera. Naprawdę facet z takim podejściem to nie facet tylko żałosna podróbka człowieka.

8 dni temu
Kszysz yk
Kszysz yk

Czyli ty uczyłaś się po to żeby mówisz ludziom co jest moralne a co nie jest? I to nie jest żart?

8 dni temu
Magdalena Kontowska
Magdalena Kontowska

Siedzę właśnie na takim samym fotelu jak Wy, czuję się częścią tej rozmowy. :D Napiszę z perspektywy kobiety zafascynowanej kontemplacją, mistycyzmem, Janem od Krzyża, modlitwą głębi, modlitwą Jezusową etc. Jak tylko odkryłam, że to jest moje miejsce, moja droga, tego potrzebuję i tego od zawsze szukam, zaczęły się moje problemy z księżmi. W wielu wspólnotach byłam i szukałam swojego miejsca. Gdy w jakiejś rozmowie z duchownym temat schodził na kontemplację, Jana od Krzyża itp., zawsze było ogromne zdziwienie, że ja takimi wielkimi rzeczami chcę się zajmować. I te poniżające teksty: "Najpierw to Faustynę poczytaj albo Teresę ogarnij. Potem weź się za Jana", "Ale wiesz, że to trudne rzeczy są? Sama nie dasz sobie rady. Weź jakiegoś księdza poszukaj, który Cię poprowadzi.", "Ty czytasz takie książki? Przecież to trudne.", "Ewangelia Jana nie jest dla Ciebie, bo ona mistyczna jest. Nie zrozumiesz. Są łatwiejsze" i wiele wiele innych. To robienie ze mnie głupka było bardzo bolesne. Kolor włosów blond wcale nie pomagał. ;) Teraz się z tego śmieję, bo odsunęłam się od księży, wspólnot i nabrałam dystansu, ale wiele łez upłynęło zanim się uwolniłam i odblokowałam. Super pomysł na serię filmów. Czekam na ciąg dalszy z niecierpliwością.

8 dni temu
Stefan Jopek
Stefan Jopek

komentarz

8 dni temu
Emilia YILMAZ
Emilia YILMAZ

Fajnie było. Dzięki 🙂

8 dni temu
Sandra
Sandra

Szok i niedowierzanie. To można tak po prostu?

8 dni temu
agnieszka dobra
agnieszka dobra

o Agata z jakimś księdzem .

8 dni temu
Magdalena Janowiak
Magdalena Janowiak

Świetne 🙂

8 dni temu
Szachy z Kubkiem przy kubku zielonej herbaty
Szachy z Kubkiem przy kubku zielonej herbaty

Szachistka na przykład :)

8 dni temu
Mateusz Zygmunt
Mateusz Zygmunt

Fajny pomysł na serię poruszającą jakże ważny temat, gratulacje i czekamy na kolejne odcinki

8 dni temu
Beata Dostosuj
Beata Dostosuj

W naszym społeczeństwie jest tak , że kobiety naturalnie nabywają prawa kobiece kiedy stają się "matronami " mam wrażenie, że to jest wiek około 50 +. Wtedy same nadają sobie tożsamość bez niepotrzebnych ograniczeń i wolności w działaniu ze zdrowym rozsądkiem 🙂

8 dni temu
galesiarudeboy
galesiarudeboy

Teologia czyli "nauka" o duchach i aniołach hahaha

8 dni temu
Ewa Gawlik
Ewa Gawlik

Rewelacja

8 dni temu
Dorota Buta
Dorota Buta

Agatka piekna , naturalna , mądrego az miło posłuchać . Adaś jak zawsze wymiata 😜😝😍

8 dni temu
Sylwia K.
Sylwia K.

Kiedy ojciec Adam zapytał panią Agatę o wiek to patrząc na nią strzeliłam 29, biorąc pod uwagę fakt, że ma doktorat, ale i to że już od jakiegoś czasu pracuje i jak się okazało strzał w dziesiątkę A seria bardzo mi się podoba, jest ciekawa, interesująca i czekam na kolejne odcinki...

8 dni temu
Lucyna Piekarska
Lucyna Piekarska

A mnie się wydaje że my nie jesteśmy kobietami, mężczyznami, mężami żonami , księżmi, zakonnicami my jesteśmy po prostu wszyscy umiłowani.

9 dni temu
Marta Chojnacka - Synowiec
Marta Chojnacka - Synowiec

Waga jak numer alarmowy 🤣

9 dni temu
Zaginione Owce
Zaginione Owce

"Jedność różnorodności" - to jest chyba piękno stworzenia widoczne w kobiecie i mężczyźnie (kobiecie i księdzu) - różne spojrzenia, różne powołania, różne zdania, a ten sam cel - zbawienie. Dzięki o. Adamie za tę serię!

9 dni temu
Bogna Stypulkowski
Bogna Stypulkowski

Szczęść Boże Wspaniały pomysł, Ojcze dziękujemy za Agatę !! Ona jest słońcem w Ojca posłudze !! Agata jest świeżą źródlaną, zdrowotną wodą dla nas wszystkich !!! Moralność bardzo ważny temat i Istotny dla każdego człowieka !!! Rodziny !!! Społeczeństwa !!! Kraju i Świata !!! Dziękuję serdecznie !!! Ojcze dziękuję również za wizytę i modlitwy u Naszej Pani w Guadeloupe !!! Proszę o odwiedzanie Naszej Pani w Guadeloupe każdego roku w dni Jej Święta !! Prosimy o przybliżanie Nam naszej Pani w Miejscach jej obecności w Polsce to jest nas kobiet, Kobieta która ma odpowiedź na wiele naszych moralnych dziennych zmagań.!!! Jeszcze raz wyrażam moje ogromne zadowolenie z tego programu !!

9 dni temu
TheYogurt1313
TheYogurt1313

dobry pomysł na serie - duuuuużo tematów przed Wami. Kilka propozycji ode mnie: - o co kaman z tym "chętnie panie do sprzątania kościoła na niedziele" ? Czemu nie chętni po prostu? - czemu kobiety rzucają się do całowania jakichś pierścieni rydzykowi i biskupom - przecież to facet powinien całować kobiete w rękę - w żadnej innej sytuacji tak nie jest ze zawód odwraca zasady dobrego wychowania? - skąd różnica ze faceci muszą wchodzić do kościoła bez nakrycia głowy a kobiety jak chcą? Więcej następnym razem :) Pozdrowienia dla Was :)

9 dni temu
With Jesus
With Jesus

A gdyby tak zaprosić na spotkanie samarytankę.

9 dni temu
Peter S
Peter S

Czemu to takie trudne i takie proste, oczywiste ?

9 dni temu
Romson
Romson

Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie" (Mt 23,9).

9 dni temu
Bożena Kowalczyk
Bożena Kowalczyk

Bardzo mądra kobieta 👍

9 dni temu
Grazyna L
Grazyna L

Księża zapominają, że zostali urodzeni przez kobietę = matkę!!!

9 dni temu
Monika B
Monika B

Bardzo ciekawy pomysł 👍🏻 pozdrawiam

9 dni temu
Z M
Z M

doktor= doktora

9 dni temu
Anna Hanc
Anna Hanc

Kochani, drwienie/żartowanie z próśb innych osób to rodzaj przemocy. Tak samo jak ich trywializowanie. Jeśli komuś zależy na żeńskich końcówkach, to ma do tego prawo. Jak do tego, że Jest. Każdy ma też prawo do żartowania, tylko nasza wolność kończy sie tam, gdzie zaczyna sie drugi czlowiek. Z drugiej strony potraktować czyjas prośbę z szacunkiem, to nie to samo, co ją spełnić. Nie trzeba spełniać próśb, żeby wyrazić uznanie, szacunek i akceptację. Za każdą prośbą jest potrzeba, z której ta prośba wynika. Jaka? Potrzeba bycia widzianym? Szacunku? Uwzględnienia? Za prośbą jest człowiek. Nie zatrzymujmy się na prośbach, tylko szukajmy człowieka, którego można pokochać..

9 dni temu
szymon ołów
szymon ołów

Jestem zachwycony czołówką - bardzo, bardzo świetna robota! Super odcinek, z przyjemnością obejrzałem Waszą rozmowę.

9 dni temu
Marian Platacz
Marian Platacz

Jestescie...SWIETNI.... Irena

9 dni temu
Anna Olszyna
Anna Olszyna

Pozwalam sobie dodac jeszcze swoja opinie na temat relacji ksiadz- kobieta. Otoz moze to byc trudna relacja gdy bedzie rozpatrywana na plaszczyznie mezczyzna-kobieta. Gdy jednak bedziemy umieli porozumiewac sie na plaszczyznie: KAPLAN(osoba konsekrowana, poswiecona Bogu) - Kobieta,osoba wierzaca w Boga, to nie powinno byc problemu. Jesli cos nie wychodzi w takich relacjach, to ktos cos omija lub przekreca. Prostujmy nasze sciezki:)

9 dni temu
Va Slave
Va Slave

Czyli reforma musiałaby polegać na tym, żeby Kościół (mam na myśli kapłanów, zakonnice, zakonników i najblizszych współpracowników, reprezentantow) ZACZĄŁ wszystkich traktować równo, ZACZĄŁ postępować moralnie, uczciwie, ZACZĄŁ żyć zgodnie z Pismem Świętym, a nie - jak dotychczas - dyskutował o tym, namawiał do tego innych, czy postanawiał, że tak należałoby zrobić. C nje ? 😁😋 A może nie Kościół, jako Ci, których wymieniłem, tyko żeby jednocześnie wszyscy katolicy, A najlepiej chrześcijanie tak zaczęli postępować. Musi jeszcze tylko paść ostatnie słowo (przekaz) : " to od teraz tak właśnie będziemy wszyscy postępować i nie inaczej - czas start!!!" Tak samo, jak jedną ostatnia osoba musi się odezwać w licznej grupie i krzyknąć "Cisza!" żeby równocześnie wszyscy zamilkli. Edit: A dlaczego najpierw ich rozdzielilam? Bo do tej pory tak było. Że księża z ambony wszystkim nakazywali tak żyć, A tymczasem sami żali, bogacili się, dupcyli i pobiżali innych. Bardzo chętnie ponizali kobiety (i ponizają), ludzi biednych i bez zaplecza oraz dzieci. Bo ja taki właśnie znam Kościół. A za księżulków przykładem idą ich wierne chanże. I tego kościoła nienawidzę. Odrzucam. Skreślam. Podkładam pod niego pochodnie (w przenośni oczywiście, żeby mnie zaraz jakie ABW nie scigalo). Żaden człowiek nie ma prawa patrzeć z góry na drugiego człowieka i jeszcze mu mówić, co ma robić, a czego nie. Ale to są mrzonki. To nie przejdzie. Chrześcijaństwo w naszym świecie to niewypał.

9 dni temu
Va Slave
Va Slave

Podobałaby mi się forma . Język polski ewoluuje wg potrzeb - jak każdy żywy jezyk. Kiedyś to były tylko męskie zawody, czy określenia i teraz potrzebne są nowe, aktualne (od bardzo dawna). Irytacja mężczyzn i kobiet jest tu nieistotna. Świadczy jedynie o tym poirytowanym. Co świadczy? To też dobry temat na rozwinięcie. Bo ja np nie rozumiem dlaczego by To miało kogoś irytować. Może nam to, Adasiu, wytłumaczysz w kolejnym odcinku.

9 dni temu
Anna Olszyna
Anna Olszyna

Co za heca z tymi koncowkami. Jestem kobieta a wiec rowniez jestem czlowiekiem! Ja, czlowiek rozmawiam, ja, czlowiek pisze, ja czlowiek XXI wieku uzywam komputera do komunikowania sie....itd. Nie chce byc np czlowieczyna....czy cos w tym rodzaju. Nie dajmy sie zwariowac! Agata, ciesze sie, ze jestes teologiem.

9 dni temu
Anna Hanc
Anna Hanc

Kochani, dziękuję za ten cykl. A pytanie o formy żeńskie zawodów postawiłabym inaczej. Zamiast "Czy jest sens, żebyśmy się trudzili w tworzeniu form żeńskich i podejmowali wysiłek ich zapamiętywania?", spytałabym "Jak to się stało, że tych form nie ma?". Stało się tak, bo mężczyźni i kobiety z kobiecością mają problem. Co niesie kobiecość? Wrażliwość, otwartość na intuicję, dbałość o relacje, kontakt z emocjami poprzez ciało..- to jest ta krucha część nas, która najbardziej cierpi, kiedy przeżywamy traumy. A przeżywamy. A ta część w nas nie tylko cierpi i czeka gdzies skulona w napietych do bólu mięśniach, ale też jest jednoczesnie jedyną drogą do uzdrowienia. Żeby uleczyc ranę, trzeba ją zauważyć i uznać, a to boli. Więc szczęśliwi Ci, którzy trafili w swoim życiu na kogoś, kto im pomógł pochylić się nad samym sobą z matczyną (kobiecą) miłością. A tym kimś nie musi być wcale kobieta. Cieszę się, że ten temat podnosicie. Coś drga

9 dni temu
Marcin K
Marcin K

bardzo fajny, przyjemny odcinek :)

10 dni temu
Najszybsza Nauka
Najszybsza Nauka

przytul ją a nie z założonymi rękami

10 dni temu
Teofilia Ordynska
Teofilia Ordynska

Konsulica

10 dni temu
Jan Jan
Jan Jan

Dobry wieczór. Sympatyczna Pani, sympatyczny ksiądz. Jestem ciekawy dalszej rozmowy. Ale to trochę wymyślanie z tą relacją Jezusa do kobiet. Raczej był człowiekiem swoich czasów. Sami uczniowie, żadnych uczennic itd.

10 dni temu
Anna Chmura
Anna Chmura

Powiedzenie, że kobiety łagodzą obyczaje znajduje potwierdzenie w tym filmie :D Świetny odcinek Ojcze!

10 dni temu
aga lis
aga lis

Ojcze Szustak oglądam od dawna kocham i uwielbiam ale (najwazniejsze po ale),przy Gościni wypadł łojciec jak zwykły intelektualny mizerniak, gbur itp.ciągłe no. Co nie, i niestety przerywanie, powoduje iz odbiór potwierdza sens realizacji tego cyklu typu odcinka....to znaczy dzięki Mirjam ja osobiście jako tzw. Samiec alfa, prawdziwy mężczyzna odczułem że człowiek jest uratowany.Dzięki kobiecie, więc odcinek cudowny oby Ojca podejście niczym wizjoner ukazało, że dzięki kobietom coś zmieni się w świecie na lepsze bo mężczyźni to tragedia.Kościół i księża, główny powód moim zdaniem za odchodzeniem z uwagi na pychę, wywyzszanie, i poczuci , ze mi się to należy. Polecam mniej przerywać bardziej słuchać i zaakceptować kobiety.:)ale dziekuje(najwazniejsze po ale przypomne)

10 dni temu
Paweł Ratyński
Paweł Ratyński

13:44 Klemens Aleksandryjski nie jest świętym.

10 dni temu
Sławomir Zelek
Sławomir Zelek

Świetna sprawa. Już się nie mogę doczekać kolejnych odcinków. Miło się Was słucha.

10 dni temu
Joasia Mielecka
Joasia Mielecka

Super, że takie wspaniałe dzieło youtubowe powstało. Fajnie się słucha i dużo pozostawia do myślenia. Czekam na kolejne spotkanie😀

10 dni temu
Perluidzi Perluidzi
Perluidzi Perluidzi

nie podoba mi się to zdanie " jestem wyjątkową kobietą bo jestem teologiem".... To że dziewczyna jest po studiach teologicznych to znaczy że jest wyjątkową dziewczyną ???? BZDURA !!! Mam wiele koleżanek po teologii i co z tego, że takie studia się kończyło ? To nie znaczy że jest się kimś wyjątkowym !!!! Zejdź na ziemię !!! Obejrzałam do 8minuty narazie i już czuję - nadymaną pychę !!! (a ta pycha to dlatego że się teologię kończyło ??? ha ha śmiech na sali ! Poza tym niejeden już TEOLOG pogubił się i niejeden nie zna Boga ŻYWEGO ! )

10 dni temu
Zosia Karpinska
Zosia Karpinska

Świetny pomysł 😇

10 dni temu
Krzysztof Dębski
Krzysztof Dębski

Jest łysy

10 dni temu
Zuzia Marchewa
Zuzia Marchewa

Super sería 😍

10 dni temu
Aniela Agnes
Aniela Agnes

Weź gościu, pożyj sobie jak chcesz. Po co Ci ten zmyślony bożek? Mądry niby to jesteś, a niestety jesteś w instytucji beznadziejnie kłamliwej. Teolog, katolik - dajcie sobie spokój. Uczyć innych jak postępować, co myśleć-zakrawa na bezczelność.

10 dni temu
Dorota Szczodrak
Dorota Szczodrak

Ta rozmowa ma dla mnie wydźwięk nowości. Cieszę się. Tego mi brakuje w kościele. Jesteśmy dziećmi Boga i tyle.

10 dni temu
Tadeusz A
Tadeusz A

Nooo, zapowiada się ciekawa seria👍

10 dni temu
Zofia Gola
Zofia Gola

Genialny odcinek😃👏 bardzo mądre i potrzebne treści❤️

10 dni temu
Ewelina Janiszewska
Ewelina Janiszewska

Jestem oczarowana panią Agatą! :-) Cudowna, mądra i piękna... Będę oglądać :) To połączenie musi się udać :)

10 dni temu
Barbara Dziadek
Barbara Dziadek

Ojcze, sędzina to żona sędziego:)

11 dni temu
Paulina Conchi
Paulina Conchi

Świetna rozmowa fajny temat

11 dni temu
Bonifacyus
Bonifacyus

Super sprawa. Będę się przyglądał :)

11 dni temu
Róża
Róża

super, że pojawia się taki film w momencie kiedy w Polsce dyskutuje się o poprawnosci decyzji Papieża Franciszka o dopuszczeniu kobiet do bycia lektorem i akolitą :D Jestem oburzona, że niektorych to oburza :D

11 dni temu
Anna Maria Wydrzyńska
Anna Maria Wydrzyńska

Czy może Ojciec bardziej dopuścić do głosu P Agatę?

11 dni temu
Romson
Romson

@Anna Maria Wydrzyńska Zwracałem się , tato. Pozdrawiam

9 dni temu
Anna Maria Wydrzyńska
Anna Maria Wydrzyńska

A jak Pan zwraca się do swojego ziemskiego rodzica?

9 dni temu
Romson
Romson

Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie" (Mt 23,9).

9 dni temu
Aleksandra
Aleksandra

Sędzina to żona sędziego to nie jest taki klasyczny feminizm jak reszta to jest jak stryjenka a nie pani sędzia😉 Ojcze Adamie serdecznie pozdrawiam 😂

11 dni temu
green hills
green hills

Fajnie się zapowiada. Pytanie o wagę - suchar.

11 dni temu
Marian Jan Dzierżanowski
Marian Jan Dzierżanowski

Jeżeli kobieta jest śędzią to przed wejściem słyszymy "proszę wstać sąda idzie?

11 dni temu
Sylvia Hagner
Sylvia Hagner

podniecajcie sie modernizmem to wszyscy bedziemy protestantami !! A moze powiedzcie oficjalnie co miedzy wami jest ,jak juz to idzcie na calosc co sie bedziecie szczypac !

11 dni temu
Michał Brydziński
Michał Brydziński

Proszę Księdza, dlaczego Ksiądz wkleja cytaty Ojców z feministycznych forów, które są kłamliwymi oszczerstwami? Gdzie niby św. Klemens czy św. Tomasz mówili coś takiego?

11 dni temu
Iwona Święcińska
Iwona Święcińska

Jesteśmy równi ale różni, takie proste stwierdzenie, ale jak oddaje istotę sprawy, tego modelu brakowało 🌹

11 dni temu

Kolejny

Kobieta i ksiądz [02] Kobiety wokół księdza

33:39

Kobieta i ksiądz [02] Kobiety wokół księdza

Langusta na palmie

wyświetleń 121K

Kobieta i ksiądz [03] Ile dzieci mam urodzić?

38:14

Kobieta i ksiądz [03] Ile dzieci mam urodzić?

Langusta na palmie

wyświetleń 85K

Pal Hajs TV - 122 - Spływ Kajakowy

1:15:49

Pal Hajs TV - 122 - Spływ Kajakowy

WuWunio

wyświetleń 104K

Rżnięcie szlachty - rabacja galicyjska. Historia Bez Cenzury

19:12

NAJGORSZE ZAWODY 2

6:19

NAJGORSZE ZAWODY 2

Dla Pieniędzy

wyświetleń 97K

ks. Piotr Glas cała rozmowa

2:14:49

ks. Piotr Glas cała rozmowa

www.proroctwo.com.pl

wyświetleń 2,3M

Ks. Piotr Pawlukiewicz - konferencja

50:03

Ks. Piotr Pawlukiewicz - konferencja

Exodus Młodych

wyświetleń 590K

Ks. Piotr Pawlukiewicz - Ostatnie spotkanie // Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

38:50

Ks. Piotr Pawlukiewicz - Ostatnie spotkanie // Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

Franciszkański Ośrodek Kultury Leżajsk

wyświetleń 660K

Wincenty Łaszewski cała rozmowa

2:15:00

Wincenty Łaszewski cała rozmowa

www.proroctwo.com.pl

wyświetleń 1,5M

Jak poznać imię swojego Anioła Stróża?

27:14

Jak poznać imię swojego Anioła Stróża?

Langusta na palmie

wyświetleń 350K

PROROCTWO

1:42:50

PROROCTWO

www.proroctwo.com.pl

wyświetleń 2,5M

Pal Hajs TV - 122 - Spływ Kajakowy

1:15:49

Pal Hajs TV - 122 - Spływ Kajakowy

WuWunio

wyświetleń 104K

Rżnięcie szlachty - rabacja galicyjska. Historia Bez Cenzury

19:12

NAJGORSZE ZAWODY 2

6:19

NAJGORSZE ZAWODY 2

Dla Pieniędzy

wyświetleń 97K

Biały Miś

3:07

Biały Miś

Szpaku - Topic

wyświetleń 110K

Szpaku - NPC (prod. AZANN)

3:34

Szpaku - NPC (prod. AZANN)

GUGU

wyświetleń 1M

CAMASUTRA - Zrób coś dla mnie (Official Video)

3:20

CAMASUTRA - Zrób coś dla mnie (Official Video)

CAMASUTRAMUSSIC

wyświetleń 179K